Neden Saladmaster

Saladmaster ailesine hoş geldiniz.

Saladmaster Başarı Ruhu Proğramı ile hayat tarzınıza uygun bir kariyere sahip olabilirsiniz. Saladmaster Sağlıklı Pişirme Danışmanlığı sadece bir iş değil aynı zamanda bir yaşam tarzıdır.

Saladmaster Kariyer Basamakları

İş Arkadaşı;

Ailemize yeni katılan bir iş arkadaşımız olarak size ücretsiz eğitim olanağı sunuyoruz. Saladmaster ürünleri ile sağlıklı beslenme konusunda temel eğitim alırken hem eğlenecek,hem para kazanacak hem de Saladmaster ailesinin size sunduğu harika seyahat ve ödüllerden yararlanma şansına sahip olacaksınız.

Sağlıklı Pişirme Danışmanı;

İş arkadaşı olarak aramıza katıldıktan sonra gerekli kriterleri yerine getirip temel eğitiminizi tamamladığınızda Sağlıklı Pişirme Danışmanlığı seviyesine yükselirsiniz.Bu seviyede alacağınız ileri düzeyde sürekli eğitim ve heyecan verici harika takdirler kariyer basamaklarını hızla tırmanmanızı sağlayacaktır.Artık hem şahsi satışlarınızdan daha çok kazanç sağlayacak hem de aramıza yeni iş arkadaşları katma hakkına sahip olarak,üyelerinizin satışlarından da prim alacaksınız.

Sağlıklı Pişirme Uzmanı;

Sağlıklı Pişirme Danışmanlığı seviyesinde gerekli kriterleri yerine getirdiğinizde artık Sağlıklı Pişirme Uzmanı seviyesine yükselirsiniz.Bu seviyede büyüyen grubunuzdaki üyelerle organize çalışarak onların grup etkinliğini ve satışlarını artırıp kazanç potansiyelinizi daha da büyütürsünüz.Sağlıklı Pişirme Uzmanı olarak artık daha çok sorumluluk ve prestij sahibi olacaksınız.Bunun sonucu olarak da şahsi satışlarınızdan daha fazla kar elde etme hakkını kazanırsınız.

Distribütör;

Direktör Yardımcısı seviyesinde gerekli kriterleri tamamladığınızda artık kendi işinizi kurmaya bir adım daha yaklaştınız demektir.Direktör seviyesine ulaştığınızda en üst seviyeden şahsi satış komisyonu ve alt kadro primi almaya hak kazanırsınız.Direktörler aynı zamanda Dealer olmak için gerekli eğitimi almaya hak kazanırlar. Tüm alt kadronuzla birlikte daha yakın ve verimli bir çalışma temposu ile rüyalarınızı gerçekleştirmeye artık çok yakınsınız.

Gümüş Dealer;

Kanatlarınızı açın,uçmaya hazırlanın! Bu seviyeye kadar bir Dealera bağlı olarak çalışırsınız. Direktör seviyesinde gerekli kriterleri yerine getirdiğiniz anda Gümüş Dealer seviyesine yükselerek kendi ofisinizi kurma ve kendi satış organizasyonunuzu yönetme hakkını elde edersiniz.Sadece Dealerlara özel ayrıcalıklardan yararlanma hakkını kazanacaksınız.

Altın Dealer;

Saladmaster kariyer basamaklarının en üst noktası Altın Dealer seviyesidir..Bu en prestijli seviyeye belli bir süre içerisinde belirlenen alt kadro satışını gerçekleştirerek ulaşabilirisiniz. Altın Dealerlar Saladmaster ailesinde en başarılı ve en çok saygı duyulan liderlerdir.Bu nedenle Altın Dealerlar için kazançta sınır yoktur.

Saladmaster Tarihi Anne Sofie Molvik - Vang, Norway

Anne Sofie began building her own Dealership in late 2006. She achieved World Champion in her first full month as a Dealer. To say she was “on a roll” would be an understatement. She was quickly becoming a Saladmaster star, and she was collecting multiple accolades on the way. Anne Sofie is still on fire for Saladmaster. She has such a rooted belief in what Saladmaster has done for her and her family that wants to shout it from the rooftops! “I want to tell everyone about it! Everything in Saladmaster is so good!” Saladmaster means different things to different people. For some it is a means of financial freedom, for others it is exotic trips and recognition. For Anne Sofie, it has helped her develop herself. “I’ve learned so many things about myself since I’ve been in Saladmaster.”

Robb Cloepfil  - Springfield, Missouri

“I believe that Saladmaster is the only cookware anyone should eat out of.” The purity of the product and the health benefits alone are enough to make anyone think the same thing. “I want to make a difference in people’s lives for the rest of their lives. Introducing them to Saladmaster accomplishes that. Even if they don’t purchase a set, maybe they will never use a microwave again or will get rid of their aluminum cookware.” It is this kind of mindset that is causing Robb to prosper. It’s not just about selling cookware; it is about changing someone’s life.

Saladmaster has changed Robb’s life. After his video production business had to close back in 2001, Robb was on the verge of bankruptcy. Now, one of the most valuable things to Robb is the financial security he has for himself and his family. Knowing that if a major life event comes to pass, he will not be out of money or out of work. Having the ability to earn and replace assets that were used or spent is comforting to him. The freedom that Saladmaster provides is irreplaceable.

Robb has grabbed a hold of what Saladmaster stands for and is implementing it in every aspect of his life, and he is prospering.

Sam Sibbaluca, Senior Dealer New Jersey/New York/Boston

Prior to joining Saladmaster, I was caught in a rut trying to earn a living day after day, doing something I don’t particularly like. I get up in the morning to go to work to earn enough money to come back home….to get up in the morning to go to work to earn enough money to come back home. This vicious cycle was my routine, I just realized I was too busy earning a living rather than, at more than 50 years-old, living a life.

It was totally a different story when I was introduced to Saladmaster. I feel ecstatic about what I do on a regular basis….CHANGING PEOPLES’ LIVES! After all, it is not what you have accomplished that benefits you that is important, but what you accomplished that benefits others. Clearly, Saladmaster is a way of life.

Chris Nahatis, 50 Loyal Years with Saladmaster

At 79, people ask me when I’m going to retire. When my work becomes a job, I’ll retire. But as long as work is play, I have no intentions of retiring.

Cevreye duyarlıyız

Saladmaster... A truly global presence! Since our inception in 1946, we've expanded globally, sharing "The Saladmaster Difference" with families in over 40 countries worldwide. Each country with a red dot has been touched by The Saladmaster Difference!

We at Saladmaster are proud of our international growth. We currently have a presence in the following countries:

Australia Austria Bahamas
Belgium Brunei Canada
Chile Colombia Dominican Republic
Dubai Ecuador Germany
Ghana Guam Guatemala
Hong Kong Iceland India
Indonesia Italy Jamaica
Japan Malaysia Manitoba
Mexico New Brunswick New Zealand
Nigeria Norway Nova Scotia
Panama Peru Philippines
Puerto Rico Singapore South Korea
Spain Sweden Switzerland
Turkey United Kingdom USA
Denmark